Dovoľujeme si Vás upozorniť na niektoré aktivity „Cirkvi zjednotenia", nazývanej aj Munova sekta, podľa svojho zakladateľa San Mjung Muna.
V decembri 1997 a januári 1998 vykonávala „Federácia rodín za svetový mier" podpisovú kampaň v našich mestách a niekde aj podomovú agitáciu. Občania boli vyzývaní, aby svojím podpisom vyjadrili záväzok zachovávať manželskú vernosť a zotrvať v manželskom zväzku. Nie náhodou boli tieto aktivity silne zastúpené najmä v oblasti Oravy, kde sú hodnoty rodiny medzi obyvateľstvom pevne zakotvené.
V poslednom čase prebieha ďalšia podobná podpisová kampaň za manželskú vernosť a zodpovednú výchovu detí, ktorá má vyvrcholiť „festivalom pravej lásky" 13. júna 1998 v Bratislave. Ako sa udáva, všeobecným cieľom je nájsť 360 000 párov (nielen na Slovensku), ochotných túto akciu podporiť a zúčastniť sa na nej.
Zmienená organizácia, podobne ako „Federácia žien za svetový mier", je jednou z mnohých, pomocou ktorých „Munova sekta" vykonáva svoj vplyv v spoločnosti. Zo skúseností z iných krajín je známe, že toto hnutie sa na verejnosti predstavuje podujatiami lákavo zameranými za hodnoty rodiny, výchovu detí, bratstvo, sesterstvo a pod. V konečnom dôsledku však ide o nábožensko - doktrinárne ciele tohoto hnutia.
S. M. Mun je predstavovaný ako mesiáš - záchranca ľudstva (takto sa deklaroval r. 1992) a spása človeka spočíva podľa neho v tom, že sa postupne včlení do „pravej rodiny", ktorej hlavou je on. Tomuto hlavnému cieľu slúžia už dlhodobo konané masové sobáše, ktorými sa docieľujú priama „adopcia" párov a podriadenie sa jeho autorite. V posledných rokoch sa zaužívala i prax získavania podpisov a účasti na akciách manželských párov, pričom priama príslušnosť k hnutiu nie je nutná.
Svojho životného partnera si človek nevolí, ale je mu vyberaný (podľa údajov samotným Munom). Budúci manželia sa vidia po prvý krát na samotnom akte masových sobášov (často s viactisícovou účasťou - napr. minulý rok v USA). Okrem toho je život členov usmerňovaný množstvom predpisov, zasahujúcich aj do výsostne osobných oblastí. Známe sú tiež prípady odchodov zo zamestnania či štúdia (u mladých ľudí) a ich niekoľkoročné nasadenie pre agitáciu v prospech Munovho hnutia. Prejavujú sa tu mnohé javy, ktorými sa vyznačujú negatívne deštruktívne kulty - závislosť na osobe zakladateľa, detailné usmerňovanie a podriadenosť, trhanie rodinných zväzkov, osobnostné zmeny. Preto je Munova sekta v mnohých krajinách považovaná za deštruktívny kult negatívne pôsobiaci na ľudskú psychiku a znevažujúcu dôstojnosť svojich členov.
Obrady masových sobášov, ako i podobné akcie festivalov, majú za cieľ postupne „vtiahnuť" ľudstvo do Munovej „pravej rodiny" a dosiahnuť nakoniec svetovú teokratickú spoločnosť s Munom na čele. Vlastná „Cirkev zjednotenia" má prepracovaný hierarchicko-autoritatívny systém.
Hodnoty rodiny, zodpovedná výchova detí, trvalosť a vernosť manželského zväzku, vzájomná láska a úcta, sú hodnotami, ktoré Katolícka cirkev vždy podporovala a viedla k nim svojich členov. Keďže v našej spoločnosti sa stali uznávanými nielen medzi kresťanmi, ale všeobecne, dá sa očakávať, že široká verejnosť podporí podujatia, deklarujúce tieto hodnoty. Pritom však ľahko môže ísť o ich zneužitie na úplne iné ciele. Rovnako je možné všestranné zneužitie osobných údajov, ktoré občania pri podpisovaní hárkov uvádzajú. Samotná Cirkev zjednotenia nie je oficiálne u nás registrovaná, lebo na registráciu je nutných 20 000 podpisov.
Chceme tiež zdôrazniť, že „Cirkev zjednotenia" nie je kresťanskou spoločnosťou a nemôže byť partnerom ekumenického dialógu. Ide tu o synkretické učenie obsahujúce prvky viacerých náboženstiev, hlavne však osobných názorov svojho zakladateľa. Kresťanské princípy a Biblia sú tu deformované a prispôsobené tak, aby toto učenie podporovali. Vierouka Munovcov je v príkrom rozpore so základnými princípmi kresťanstva a teda nemôže byť označená ako forma kresťanského vierovyznania.
+ Mons. Andrej Imrich
predseda Komisie pre ekumenizmus a dialóg s cirkvami
Bratislava, 4. jún 1998
Autentickosť textu možno overiť na Sekretariáte KBS, Kapitulská 11, Bratislava, tel. 5335 234.