Cookies management by TermsFeed Cookie Consent

69. plenárne zasadanie Konferencie biskupov Slovenska

 

69. plenárne zasadanie Konferencie biskupov Slovenska (KBS) sa konalo v dňoch 14. a 15. júna 2011 v penzióne Zornička na Donovaloch.

Plenárneho zasadania sa zúčastnilo všetkých 17 biskupov, členov KBS. Počas prvého dňa bol prítomný na rokovaní aj apoštolský nuncius na Slovensku Mons. Mario Giordana.

Biskupi sa počas plenárneho zasadania zaoberali materiálom z Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí, konkrétne schválením slovenských proprií Benedikcionála, Pohrebných obradov a vydaním Lekcionára II. Texty Benedikcionála a Pohrebných obradov boli na tomto zasadaní zo strany biskupov schválené. Konferencia očakáva ešte potvrdenie z Kongregácie pre Boží kult a disciplínu sviatostí. Následne sa tieto liturgické knihy dostanú do bežného trvalého používania. Práce na Lekcionári II. sú v prvom kroku, teda vo fáze zapracovávania pripomienok zo strany otcov biskupov.

Súčasťou rokovania pléna bola aj otázka materiálneho zabezpečenia cirkevných hudobníkov. Spoločnosť cirkevnej hudby sa obrátila na KBS s návrhom skvalitnenia cirkevnej hudby na Slovensku. Spoločnosť navrhla vytvoriť pracovné miesta organistov a zbormajstrov, ktorí by sa mohli aspoň pri väčších a významnejších chrámoch /katedrály, pútne kostoly/, na plný úväzok venovať cirkevnej a liturgickej hudbe. Konferencia uvítala túto iniciatívu a súhlasí s ňou. Jej realizácia je však podmienená dohodou s Ministerstvom kultúry SR o ich platoch určených na tieto pozície.

Počas zasadania si biskupi vypočuli aj správu o činnosti Rady pre rodinu. V mesiaci máj bol organizovaný na Slovensku Deň rodiny, ktorý sa stretol s mimoriadnym záujmom. Podľa odhadov sa ho zúčastnilo viac ako 20 tisíc ľudí. Na viacerých miestach došlo ku konštruktívnej spolupráci medzi farským a mestským, či miestnym úradom. Istým negatívom bol neprimerane malý záujem o túto celoslovenskú akciu zo strany verejných médií. Biskupi ocenili aktivitu organizátorov a poďakovali im za ich prácu.

Konferencia schválila aj štyroch delegátov na VII. Svetové stretnutie rodín, ktoré sa bude konať v dňoch 30. mája až 3. júna 2012 v talianskom Miláne. Delegáciu zo Slovenska povedie Mons. Milan Chautur, ktorý je predsedom Rady pre rodinu KBS.

Biskupi si vypočuli aj informácie zo sociálnej subkomisie a Rady pre laické apoštolské hnutia. Občianske združenie C.A.R.D.O., ako člen FKI /Fórum kresťanských inštitúcií/, pracuje na rozvoji dobrovoľníctva na Slovensku. Tento rok, ktorý je Medzinárodným rokom dobrovoľníctva, chcú využiť na prijatie zákona o dobrovoľníctve na Slovensku.
FKI spolu s ďalšími organizáciami plánujú od februára 2012 do februára 2013 organizovať púte do Ríma k hrobu svätého Cyrila z príležitosti 1150. výročia príchodu solúnskych bratov na územie Veľkej Moravy. Rada pre laické apoštolské hnutia zároveň požiadala, aby KBS súhlasila s konaním celonárodnej púte do Ríma v roku 2013.

Členovia KBS sa oboznámili aj s projektami Slovenskej katolíckej charity, konkrétne s projektom Potravinová pomoc a realizáciou projektov na Haiti. Poľnohospodárska platobná agentúra na Slovensku v spolupráci s neziskovými organizáciami začala rozdeľovať potravinovú pomoc na Slovensku. Aj SKCH sa zaradila k neziskovým organizáciám, ktoré napomáhajú tomuto rozdeľovaniu. Veľkou devízou SKCH je široká základňa farských charít. KBS schválila a uvítala tento krok.
Mimoriadny význam pomoci SKCH na Haiti, postihnutom zemetrasením, spočíva v budovaní tzv. „chránených dielní“, v ktorých sa ľudia učia základným pracovným návykom. Sumár využitia finančných prostriedkov zo zbierky bude sumarizovaný a predložený na jeseň.

Medzi bodmi rokovania pléna boli aj otázky spojené so Slovenskými katolíckymi misiami v zahraničí. Na Britských ostrovoch pracuje v súčasnosti okolo 50 tisíc Slovákov. Väčšina z nich sú katolíci a pracujú priamo v Londýne, alebo jeho blízkosti. Biskupi rozhodli o posilnení slovenskej misie v Londýne. K doteraz jednému kňazovi pribudne v krátkom čase ďalší.

Biskupi sa počas plenárneho zasadania stretli aj s predsedom Konferencie vyšších rehoľných predstavených /KVRP/ a predsedníčkou Konferencie vyšších predstavených ženských rehôľ /KVPZR/ na Slovensku. Predsedníčka KVPZR, sestra Justína, predniesla informáciu o tom, že ženské rehole chcú do konca roka 2012 vyrobiť hraný dokument o prenasledovaní rehoľníkov a rehoľníc v rokoch 1950-1962. Táto iniciatíva chce prispieť k hlbšiemu spoznaniu cirkevných dejín, najmä dejín rehôl na Slovensku a ich pochopeniu. Źenské rehole uvádzajú do života aj Projekt Sára, ktorý je zameraný na pomoc viacdetným rodinám. Ide hlavne o pomoc pri mimoškolskej činnosti.